Allmän information
| År | 2007 - 2010 |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | 126 3.5 AT (258 HP) L2 |
| Kroppstyp | Compact MPV |
| Modell | Vito II (W639) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 6 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4993 mm |
| Bredd | 1901 mm |
| Höjd | 1875 mm |
| Hjulbas | 3200 |
| Vikt | 1875 kg |
| maximal bredd | 2770 kg |
| Startkapacitet | 3000 l |
Motoröverföring
| Motor | 3498 |
| Motor kw | 189 kw |
| Motorhk | 253 hp |
| Vridmoment | 189 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 3 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 75 liters |
| Eco standart | Euro 4 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/55R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 204 km/h |
| Acceleration | 6.9 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |