Allmän information
| År | 2014 - |
| varumärke | Mercedes-Benz |
| Motor | 109 CDI 1.6d MT (88 HP) L1 |
| Kroppstyp | Compact MPV |
| Modell | Vito III (W447) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 9 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4895 mm |
| Bredd | 1928 mm |
| Höjd | 1890 mm |
| Hjulbas | 3200 |
| Vikt | 1890 kg |
| maximal bredd | 3050 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 65 kw |
| Motorhk | 87 hp |
| Vridmoment | 65 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 80 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 57 liters |
| Eco standart | Euro 5 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | - |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |