Allmän information
| År | 2008 - - |
| varumärke | MINI |
| Motor | 1.6i (211 HP) |
| Kroppstyp | Cabrio |
| Modell | John Cooper Works |
| dörrar | 3 |
| Säten | 4 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3714 mm |
| Bredd | 1683 mm |
| Höjd | 1407 mm |
| Hjulbas | 2467 |
| Vikt | 1407 kg |
| maximal bredd | 1580 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 155 kw |
| Motorhk | 208 hp |
| Vridmoment | 155 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 77 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/45 R17 84W |
| Wheels | 7J x 17 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 238 km/h |
| Acceleration | 6.5 s |
| Bränsleby | 9.2 l/100km |
| Bränsleväg | 5.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.9 l/100km |