Allmän information
| År | 1985 - 1995 |
| varumärke | Nissan |
| Motor | 2.6 i R6 24V Turbo 4WD (220 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Skyline (R32) |
| dörrar | 2 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4530 mm |
| Bredd | 1615 mm |
| Höjd | 1325 mm |
| Hjulbas | 2615 |
| Vikt | 1325 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2569 |
| Motor kw | 161 kw |
| Motorhk | 216 hp |
| Vridmoment | 161 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/60 VR16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | 20 l/100km |
| Bränsleväg | 11 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |