Allmän information
| År | 1993 - 1998 |
| varumärke | Nissan |
| Motor | 2.0i (130Hp) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Skyline (R33) Sedan |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4720 mm |
| Bredd | 1720 mm |
| Höjd | 1360 mm |
| Hjulbas | 2720 |
| Vikt | 1360 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1998 |
| Motor kw | 95 kw |
| Motorhk | 127 hp |
| Vridmoment | 95 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 78 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 65 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/70 R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |