Allmän information
| År | 2008 - - |
| varumärke | Opel |
| Motor | 1.6 Turbo (180 HP) |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | Insignia Hatchback |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4830 mm |
| Bredd | 1858 mm |
| Höjd | 1498 mm |
| Hjulbas | 2737 |
| Vikt | 1498 kg |
| maximal bredd | 2020 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 132 kw |
| Motorhk | 177 hp |
| Vridmoment | 132 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 79 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | - |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/60R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 225 km/h |
| Acceleration | 8.9 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 7.9 l/100km |