Allmän information
| År | 2008 - - |
| varumärke | Opel |
| Motor | 2.0 CDTI (130 HP) DPF Automatik |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Insignia Hatchback |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4830 mm |
| Bredd | 1856 mm |
| Höjd | 1498 mm |
| Hjulbas | 2737 |
| Vikt | 1498 kg |
| maximal bredd | 2170 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1956 |
| Motor kw | 95 kw |
| Motorhk | 127 hp |
| Vridmoment | 95 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 83,0 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/60R16, 225/55R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 205 km/h |
| Acceleration | 11.2 s |
| Bränsleby | 9.2 l/100km |
| Bränsleväg | 5.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.7 l/100km |