Allmän information
| År | 2008 - - |
| varumärke | Opel |
| Motor | 2.0 Turbo (220 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | Insignia Hatchback |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4830 mm |
| Bredd | 1858 mm |
| Höjd | 1498 mm |
| Hjulbas | 2737 |
| Vikt | 1498 kg |
| maximal bredd | 2150 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1998 |
| Motor kw | 161 kw |
| Motorhk | 216 hp |
| Vridmoment | 161 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/55R17W, 245/45R18W |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 242 km/h |
| Acceleration | 7.6 s |
| Bränsleby | 12.6 l/100km |
| Bränsleväg | 6.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 8.9 l/100km |