Allmän information
| År | 1992 - 1996 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.4 D (50 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 106 I (1A|C) |
| dörrar | 3 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3564 mm |
| Bredd | 1590 mm |
| Höjd | 1369 mm |
| Hjulbas | 2385 |
| Vikt | 1369 kg |
| maximal bredd | 1280 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1361 |
| Motor kw | 37 kw |
| Motorhk | 50 hp |
| Vridmoment | 37 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 155/70 R13 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 145 km/h |
| Acceleration | 21 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 5.1 l/100km |