Allmän information
| År | 1996 - - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.6 S16 (118 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 106 II (1) |
| dörrar | 3 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3678 mm |
| Bredd | 1610 mm |
| Höjd | 1357 mm |
| Hjulbas | 2385 |
| Vikt | 1357 kg |
| maximal bredd | 1385 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1587 |
| Motor kw | 87 kw |
| Motorhk | 117 hp |
| Vridmoment | 87 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 78,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/55R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 205 km/h |
| Acceleration | 8.7 s |
| Bränsleby | 11.4 l/100km |
| Bränsleväg | 6.3 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |