Allmän information
| År | 1985 - 1992 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.8 D (78 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 205 II (20A|C) |
| dörrar | 3 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3705 mm |
| Bredd | 1560 mm |
| Höjd | 1375 mm |
| Hjulbas | 2420 |
| Vikt | 1375 kg |
| maximal bredd | 1325 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1769 |
| Motor kw | 57 kw |
| Motorhk | 76 hp |
| Vridmoment | 57 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 80 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 165/70 SR13 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 175 km/h |
| Acceleration | 12.2 s |
| Bränsleby | 6.6 l/100km |
| Bränsleväg | 4.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.9 l/100km |