Allmän information
| År | 2002 - - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.4 i 16V (90 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 206 SW |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4028 mm |
| Bredd | 1652 mm |
| Höjd | 1460 mm |
| Hjulbas | 2442 |
| Vikt | 1460 kg |
| maximal bredd | 1500 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1360 |
| Motor kw | 66 kw |
| Motorhk | 88 hp |
| Vridmoment | 66 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/55 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 179 km/h |
| Acceleration | 12.7 s |
| Bränsleby | 8.5 l/100km |
| Bränsleväg | 5.3 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |
månad sedan
månad sedan
månad sedan
månad sedan
månad sedan
månad sedan
månad sedan
29 dagar sedan
27 dagar sedan
27 dagar sedan
27 dagar sedan
16 dagar sedan
15 dagar sedan