Allmän information
| År | 2007 - - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.6 HDi (110 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 207 CC |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4037 mm |
| Bredd | 1750 mm |
| Höjd | 1397 mm |
| Hjulbas | 2540 |
| Vikt | 1397 kg |
| maximal bredd | 1785 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1560 |
| Motor kw | 81 kw |
| Motorhk | 109 hp |
| Vridmoment | 81 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/45 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 192 km/h |
| Acceleration | 11.8 s |
| Bränsleby | 5.5 l/100km |
| Bränsleväg | 3.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 4.3 l/100km |