Allmän information
| År | 2009 - - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.4i (75Hp) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 207 SW |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4164 mm |
| Bredd | 1750 mm |
| Höjd | 1510 mm |
| Hjulbas | 2540 |
| Vikt | 1510 kg |
| maximal bredd | 1580 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1361 |
| Motor kw | 55 kw |
| Motorhk | 74 hp |
| Vridmoment | 55 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/55 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 170 km/h |
| Acceleration | 14.2 s |
| Bränsleby | 8.8 l/100km |
| Bränsleväg | 5.3 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.5 l/100km |