Allmän information
| År | 2009 - - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.6HDi (92Hp) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 207 SW |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4164 mm |
| Bredd | 1750 mm |
| Höjd | 1510 mm |
| Hjulbas | 2540 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1560 |
| Motor kw | 67 kw |
| Motorhk | 90 hp |
| Vridmoment | 67 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/55 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 179 km/h |
| Acceleration | 12.5 s |
| Bränsleby | 5.5 l/100km |
| Bränsleväg | 4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 4.6 l/100km |