Allmän information
| År | 2012 - - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.6i (120Hp) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 208 3dr |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3962 mm |
| Bredd | 1739 mm |
| Höjd | 1460 mm |
| Hjulbas | 2538 |
| Vikt | 1460 kg |
| maximal bredd | 1625 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 88 kw |
| Motorhk | 118 hp |
| Vridmoment | 88 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 77 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/55 R16, 205/45 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 190 km/h |
| Acceleration | 10.7 s |
| Bränsleby | 9.8 l/100km |
| Bränsleväg | 4.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.7 l/100km |