Allmän information
| År | 2012 - - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.6 e-HDi (92Hp) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 208 5dr |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3962 mm |
| Bredd | 1739 mm |
| Höjd | 1460 mm |
| Hjulbas | 2538 |
| Vikt | 1460 kg |
| maximal bredd | 1615 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1560 |
| Motor kw | 67 kw |
| Motorhk | 90 hp |
| Vridmoment | 67 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/65 R15, 195/55 R16, 205/45 R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 185 km/h |
| Acceleration | 10.9 s |
| Bränsleby | 4.5 l/100km |
| Bränsleväg | 3.4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 3.8 l/100km |