Allmän information
| År | 2013 - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 2.0d AT (160 HP) |
| Kroppstyp | Compact MPV |
| Modell | 3008 I Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4365 mm |
| Bredd | 1837 mm |
| Höjd | 1639 mm |
| Hjulbas | 2613 |
| Vikt | 1639 kg |
| maximal bredd | 2080 kg |
| Startkapacitet | 1241 l |
Motoröverföring
| Motor | 1997 |
| Motor kw | 117 kw |
| Motorhk | 157 hp |
| Vridmoment | 117 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 85 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/50R17 |
| Wheels | 17,5 x 17 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 190 km/h |
| Acceleration | 10.4 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |