Allmän information
| År | 1994 - 2000 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.4 SL (75 HP) |
| Kroppstyp | Cabrio |
| Modell | 306 (7B) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4232 mm |
| Bredd | 1689 mm |
| Höjd | 1386 mm |
| Hjulbas | 2580 |
| Vikt | 1386 kg |
| maximal bredd | 1565 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1361 |
| Motor kw | 55 kw |
| Motorhk | 74 hp |
| Vridmoment | 55 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/65R14 |
| Wheels | 75 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 170 km/h |
| Acceleration | 14.9 s |
| Bränsleby | 9.7 l/100km |
| Bränsleväg | 5.8 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.7 l/100km |