Allmän information
| År | 1999 - 2000 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 2.0 HDI 90 (90 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | 306 (7B) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4267 mm |
| Bredd | 1689 mm |
| Höjd | 1383 mm |
| Hjulbas | 2580 |
| Vikt | 1383 kg |
| maximal bredd | 1635 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1997 |
| Motor kw | 66 kw |
| Motorhk | 88 hp |
| Vridmoment | 66 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 85 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/65R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 182 km/h |
| Acceleration | 13 s |
| Bränsleby | 6.9 l/100km |
| Bränsleväg | 4.3 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |