Allmän information
| År | 1997 - 2000 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.6 (89 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 306 Break (7E) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4345 mm |
| Bredd | 1690 mm |
| Höjd | 1410 mm |
| Hjulbas | 2580 |
| Vikt | 1410 kg |
| maximal bredd | 1605 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1587 |
| Motor kw | 65 kw |
| Motorhk | 87 hp |
| Vridmoment | 65 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 78,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 185/65R14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 180 km/h |
| Acceleration | 14.1 s |
| Bränsleby | 10.4 l/100km |
| Bränsleväg | 6.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |