Allmän information
| År | 1997 - 2003 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 2.0 16V (132 HP) |
| Kroppstyp | Cabrio |
| Modell | 306 Cabrio (7D) |
| dörrar | 2 |
| Säten | 4 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4180 mm |
| Bredd | 1689 mm |
| Höjd | 1380 mm |
| Hjulbas | 2540 |
| Vikt | 1380 kg |
| maximal bredd | 1680 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1998 |
| Motor kw | 97 kw |
| Motorhk | 130 hp |
| Vridmoment | 97 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-92 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/55 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 196 km/h |
| Acceleration | 11.1 s |
| Bränsleby | 13.6 l/100km |
| Bränsleväg | 7.1 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |