Allmän information
| År | 1996 - 2000 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 2.0 S16 (163 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 306 Schr |
| dörrar | 3 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3995 mm |
| Bredd | 1695 mm |
| Höjd | 1365 mm |
| Hjulbas | 2580 |
| Vikt | 1365 kg |
| maximal bredd | 1670 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1998 |
| Motor kw | 120 kw |
| Motorhk | 161 hp |
| Vridmoment | 120 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/55R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 220 km/h |
| Acceleration | 8.5 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 8.5 l/100km |