Allmän information
| År | 2009 - - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 2.0 HDi FAP (140 HP) |
| Kroppstyp | Cabrio |
| Modell | 308 CC |
| dörrar | 2 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4440 mm |
| Bredd | 1817 mm |
| Höjd | 1427 mm |
| Hjulbas | 2608 |
| Vikt | 1427 kg |
| maximal bredd | 2020 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1997 |
| Motor kw | 103 kw |
| Motorhk | 138 hp |
| Vridmoment | 103 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 85 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/40 R18 |
| Wheels | 8J 18 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 208 km/h |
| Acceleration | 10.8 s |
| Bränsleby | 7.8 l/100km |
| Bränsleväg | 4.8 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5.9 l/100km |