Allmän information
| År | 2011 - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.4 MT (95 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 308 Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4276 mm |
| Bredd | 1815 mm |
| Höjd | 1498 mm |
| Hjulbas | 2608 |
| Vikt | 1498 kg |
| maximal bredd | 1780 kg |
| Startkapacitet | 1201 l |
Motoröverföring
| Motor | 1397 |
| Motor kw | 70 kw |
| Motorhk | 94 hp |
| Vridmoment | 70 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | EURO IV |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65R15 91T, 205/55R16 91T |
| Wheels | 6,5Jx15, 7Jx16 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 182 km/h |
| Acceleration | 12.7 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |