Allmän information
| År | 2014 - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.2 AT (130 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 308 II Hatchback |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4253 mm |
| Bredd | 1804 mm |
| Höjd | 1457 mm |
| Hjulbas | 2620 |
| Vikt | 1457 kg |
| maximal bredd | 1670 kg |
| Startkapacitet | 1228 l |
Motoröverföring
| Motor | 1199 |
| Motor kw | 95 kw |
| Motorhk | 127 hp |
| Vridmoment | 95 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 3 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 53 liters |
| Eco standart | Euro 6 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65R15, 205/55R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 206 km/h |
| Acceleration | 9.1 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |