Allmän information
| År | 2013 - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.6d MT (92 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 308 II Hatchback |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4253 mm |
| Bredd | 1804 mm |
| Höjd | 1457 mm |
| Hjulbas | 2620 |
| Vikt | 1457 kg |
| maximal bredd | 1740 kg |
| Startkapacitet | 1228 l |
Motoröverföring
| Motor | 1560 |
| Motor kw | 67 kw |
| Motorhk | 90 hp |
| Vridmoment | 67 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 53 liters |
| Eco standart | Euro 5 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65R15, 205/55R16, 225/45R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 183 km/h |
| Acceleration | 11.3 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |