Allmän information
| År | 2011 - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.6 AT (150 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 308 SW Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4500 mm |
| Bredd | 1815 mm |
| Höjd | 1555 mm |
| Hjulbas | 2708 |
| Vikt | 1555 kg |
| maximal bredd | 2130 kg |
| Startkapacitet | 1836 l |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 110 kw |
| Motorhk | 147 hp |
| Vridmoment | 110 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 77 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 4 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | EURO IV |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 199 km/h |
| Acceleration | 10.7 s |
| Bränsleby | 11.8 l/100km |
| Bränsleväg | 6.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 8.2 l/100km |