Allmän information
| År | 2008 - - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.4I 16V VTi (95HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 308 SW |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4500 mm |
| Bredd | 1815 mm |
| Höjd | 1496 mm |
| Hjulbas | 2710 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1397 |
| Motor kw | 70 kw |
| Motorhk | 94 hp |
| Vridmoment | 70 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 75 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | - |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |