Allmän information
| År | 1989 - 1993 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.8 D (78 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 309 II (3C,3A) |
| dörrar | 3 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4050 mm |
| Bredd | 1630 mm |
| Höjd | 1380 mm |
| Hjulbas | 2470 |
| Vikt | 1380 kg |
| maximal bredd | 1400 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1769 |
| Motor kw | 57 kw |
| Motorhk | 76 hp |
| Vridmoment | 57 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 80 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 175/65 HR14 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 175 km/h |
| Acceleration | 13 s |
| Bränsleby | 7.2 l/100km |
| Bränsleväg | 4.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7 l/100km |