Allmän information
| År | 2007 - - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 2.2 TD (156 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | 4007 |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4636 mm |
| Bredd | 1805 mm |
| Höjd | 1715 mm |
| Hjulbas | 2670 |
| Vikt | 1715 kg |
| maximal bredd | 2410 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2179 |
| Motor kw | 114 kw |
| Motorhk | 153 hp |
| Vridmoment | 114 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 85 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/70 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 200 km/h |
| Acceleration | 9.9 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |