Allmän information
| År | 1992 - 1995 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.8 (101 HP) |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | 405 II (4B) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4408 mm |
| Bredd | 1714 mm |
| Höjd | 1406 mm |
| Hjulbas | 2669 |
| Vikt | 1406 kg |
| maximal bredd | 1580 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1762 |
| Motor kw | 74 kw |
| Motorhk | 99 hp |
| Vridmoment | 74 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 83 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/55 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 185 km/h |
| Acceleration | - |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 7.5 l/100km |