Allmän information
| År | 2014 - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 2.0d AT (163 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 508 I Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4829 mm |
| Bredd | 1828 mm |
| Höjd | 1476 mm |
| Hjulbas | 2817 |
| Vikt | 1476 kg |
| maximal bredd | 2180 kg |
| Startkapacitet | 560 l |
Motoröverföring
| Motor | 1997 |
| Motor kw | 120 kw |
| Motorhk | 161 hp |
| Vridmoment | 120 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 72 liters |
| Eco standart | Euro 5 |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/60/R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 223 km/h |
| Acceleration | 9.5 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |