Allmän information
| År | 2011 - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.6 AT (120 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 508 SW |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4813 mm |
| Bredd | 1853 mm |
| Höjd | 1476 mm |
| Hjulbas | 2817 |
| Vikt | 1476 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | 560 l |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 88 kw |
| Motorhk | 118 hp |
| Vridmoment | 88 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 77 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 72 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/60 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 203 km/h |
| Acceleration | 13.2 s |
| Bränsleby | 8.2 l/100km |
| Bränsleväg | 5.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.3 l/100km |