Allmän information
| År | 2011 - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | GT 2.2d AT (204 HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | 508 SW |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4813 mm |
| Bredd | 1853 mm |
| Höjd | 1476 mm |
| Hjulbas | 2817 |
| Vikt | 1476 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | 560 l |
Motoröverföring
| Motor | 2179 |
| Motor kw | 150 kw |
| Motorhk | 201 hp |
| Vridmoment | 150 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 72 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/45 R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 232 km/h |
| Acceleration | 9.2 s |
| Bränsleby | 8.1 l/100km |
| Bränsleväg | 4.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5.9 l/100km |