Allmän information
| År | 1989 - 1995 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 2.1 D (82 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | 605 (6B) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4765 mm |
| Bredd | 1799 mm |
| Höjd | 1417 mm |
| Hjulbas | 2800 |
| Vikt | 1417 kg |
| maximal bredd | 1900 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2138 |
| Motor kw | 60 kw |
| Motorhk | 80 hp |
| Vridmoment | 60 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 86 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 176 km/h |
| Acceleration | 17.6 s |
| Bränsleby | 8 l/100km |
| Bränsleväg | 5.1 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.7 l/100km |