Allmän information
| År | 1994 - 2000 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 2.5 Turbo Diesel (129 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | 605 (6B) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4765 mm |
| Bredd | 1799 mm |
| Höjd | 1415 mm |
| Hjulbas | 2800 |
| Vikt | 1415 kg |
| maximal bredd | 2030 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2446 |
| Motor kw | 95 kw |
| Motorhk | 127 hp |
| Vridmoment | 95 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 92 mm |
| Ventiler i cylindrar | 3 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/65 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 201 km/h |
| Acceleration | 12.1 s |
| Bränsleby | 10.9 l/100km |
| Bränsleväg | 5.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |