Allmän information
| År | 1997 - 2000 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 3.0 V6 (190 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | 605 (6B) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4765 mm |
| Bredd | 1799 mm |
| Höjd | 1417 mm |
| Hjulbas | 2800 |
| Vikt | - |
| maximal bredd | 1985 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2946 |
| Motor kw | 139 kw |
| Motorhk | 186 hp |
| Vridmoment | 139 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 87 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/55 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 233 km/h |
| Acceleration | 8.4 s |
| Bränsleby | 15.9 l/100km |
| Bränsleväg | 8 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |