Allmän information
| År | 1995 - 2000 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.9 TD (90 HP) |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | 806 (221) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4454 mm |
| Bredd | 1834 mm |
| Höjd | 1714 mm |
| Hjulbas | 2824 |
| Vikt | 1714 kg |
| maximal bredd | 2360 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1905 |
| Motor kw | 66 kw |
| Motorhk | 88 hp |
| Vridmoment | 66 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Diesel |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 83 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/65 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 160 km/h |
| Acceleration | 15.5 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 7.7 l/100km |