Allmän information
| År | 1999 - 2000 |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 2.0 HDI (109 HP) |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | 806 (221) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 8 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4454 mm |
| Bredd | 1834 mm |
| Höjd | 1714 mm |
| Hjulbas | 2825 |
| Vikt | 1714 kg |
| maximal bredd | 2395 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1997 |
| Motor kw | 80 kw |
| Motorhk | 107 hp |
| Vridmoment | 80 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 85 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 205/65R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 175 km/h |
| Acceleration | 15.8 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | 6.6 l/100km |