Allmän information
| År | 2012 - |
| varumärke | Peugeot |
| Motor | 1.6 MT (150 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | RCZ Facelift |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4287 mm |
| Bredd | 1845 mm |
| Höjd | 1359 mm |
| Hjulbas | 2612 |
| Vikt | 1359 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | 321 l |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 110 kw |
| Motorhk | 147 hp |
| Vridmoment | 110 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 77 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 55 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/45 R18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 217 km/h |
| Acceleration | 8 s |
| Bränsleby | 9.3 l/100km |
| Bränsleväg | 5.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 6.7 l/100km |