Allmän information
| År | 2009 - - |
| varumärke | Porsche |
| Motor | 3.0 Diesel (240 HP) Tiptronic DPF |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Cayenne (955) Facelift |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4798 mm |
| Bredd | 1928 mm |
| Höjd | 1699 mm |
| Hjulbas | 2855 |
| Vikt | 1699 kg |
| maximal bredd | 3015 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2967 |
| Motor kw | 176 kw |
| Motorhk | 236 hp |
| Vridmoment | 176 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | 6 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 100 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/65R17 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 214 km/h |
| Acceleration | 8.3 s |
| Bränsleby | 11.6 l/100km |
| Bränsleväg | 7.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 9.3 l/100km |