Allmän information
| År | 2003 - 2006 |
| varumärke | Porsche |
| Motor | 3.2 i (250) Tiptronic S |
| Kroppstyp | SUV |
| Modell | Cayenne (955) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4782 mm |
| Bredd | 1928 mm |
| Höjd | 1699 mm |
| Hjulbas | 2855 |
| Vikt | 1699 kg |
| maximal bredd | 2945 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3189 |
| Motor kw | 183 kw |
| Motorhk | 245 hp |
| Vridmoment | 183 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 100 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/65 R17 108V |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 214 km/h |
| Acceleration | 9.7 s |
| Bränsleby | 18.4 l/100km |
| Bränsleväg | 10.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 13.5 l/100km |