Allmän information
| År | 2010 - - |
| varumärke | Porsche |
| Motor | 3.0S Hybrid (333HP+47HP) |
| Kroppstyp | Cabrio |
| Modell | Cayenne II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4846 mm |
| Bredd | 2155 mm |
| Höjd | 1705 mm |
| Hjulbas | 2895 |
| Vikt | 1705 kg |
| maximal bredd | 2910 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2995 |
| Motor kw | 244 kw |
| Motorhk | 327 hp |
| Vridmoment | 244 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 8 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 100 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/55 R18 |
| Wheels | 8Jx18 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 242 km/h |
| Acceleration | 6.5 s |
| Bränsleby | 8.7 l/100km |
| Bränsleväg | 7.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 8.2 l/100km |