Allmän information
| År | 2010 - - |
| varumärke | Porsche |
| Motor | 3.0TD (240HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Cayenne II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4846 mm |
| Bredd | 2155 mm |
| Höjd | 1705 mm |
| Hjulbas | 2895 |
| Vikt | 1705 kg |
| maximal bredd | 2860 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 2967 |
| Motor kw | 176 kw |
| Motorhk | 236 hp |
| Vridmoment | 176 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | 8 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 98 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/55 R18 |
| Wheels | 8Jx18 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 218 km/h |
| Acceleration | 7.8 s |
| Bränsleby | 8.7 l/100km |
| Bränsleväg | 6.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7.4 l/100km |