Allmän information
| År | 2010 - - |
| varumärke | Porsche |
| Motor | 4.8S V8 (400HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Cayenne II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4846 mm |
| Bredd | 2155 mm |
| Höjd | 1705 mm |
| Hjulbas | 2895 |
| Vikt | 1705 kg |
| maximal bredd | 2840 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4806 |
| Motor kw | 293 kw |
| Motorhk | 393 hp |
| Vridmoment | 293 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 8 |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 100 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/55 R18 |
| Wheels | 8Jx18 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 258 km/h |
| Acceleration | 5.9 s |
| Bränsleby | 14.5 l/100km |
| Bränsleväg | 8.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 10.5 l/100km |