Allmän information
| År | 2010 - - |
| varumärke | Porsche |
| Motor | 4.8T V8 (500HP) |
| Kroppstyp | Wagon |
| Modell | Cayenne II |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4846 mm |
| Bredd | 2155 mm |
| Höjd | 1702 mm |
| Hjulbas | 2895 |
| Vikt | 1702 kg |
| maximal bredd | 2880 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4806 |
| Motor kw | 367 kw |
| Motorhk | 492 hp |
| Vridmoment | 367 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 8 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 8 |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 115 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 265/50 R19 |
| Wheels | 8.5Jx19 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 278 km/h |
| Acceleration | 4.7 s |
| Bränsleby | 16.2 l/100km |
| Bränsleväg | 8.8 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 11.5 l/100km |