Allmän information
| År | 2010 - - |
| varumärke | Porsche |
| Motor | GTS 4.8i (420Hp) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Cayenne II |
| dörrar | - |
| Säten | - |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4846 mm |
| Bredd | 1939 mm |
| Höjd | 1705 mm |
| Hjulbas | 2895 |
| Vikt | 1705 kg |
| maximal bredd | 2840 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 4806 |
| Motor kw | 308 kw |
| Motorhk | 413 hp |
| Vridmoment | 308 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | - |
| Cylindrar diameter | 96 mm |
| Ventiler i cylindrar | - |
| Gears | - |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 85 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 275/45 R20 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 261 km/h |
| Acceleration | 5.7 s |
| Bränsleby | 14.8 l/100km |
| Bränsleväg | 8.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 10.7 l/100km |