Allmän information
| År | 2000 - 2005 |
| varumärke | Renault |
| Motor | 2.0 16V Sport (CB0M) (169 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | Clio II (B|C|SB0) |
| dörrar | 3 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3773 mm |
| Bredd | 1640 mm |
| Höjd | 1420 mm |
| Hjulbas | 2472 |
| Vikt | 1420 kg |
| maximal bredd | 1490 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1998 |
| Motor kw | 124 kw |
| Motorhk | 166 hp |
| Vridmoment | 124 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 82,7 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/50 R15 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 220 km/h |
| Acceleration | 7.3 s |
| Bränsleby | 10.5 l/100km |
| Bränsleväg | 6.4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |