Allmän information
| År | 1998 - - |
| varumärke | Renault |
| Motor | 1.2 i 16V (75 HP) |
| Kroppstyp | Estate |
| Modell | Kangoo Express (FC_) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3995 mm |
| Bredd | 1663 mm |
| Höjd | 1827 mm |
| Hjulbas | 2600 |
| Vikt | 1827 kg |
| maximal bredd | 1615 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1149 |
| Motor kw | 55 kw |
| Motorhk | 74 hp |
| Vridmoment | 55 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 69 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 165/70 R14 T |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 154 km/h |
| Acceleration | 14.7 s |
| Bränsleby | 9 l/100km |
| Bränsleväg | 5.9 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 7 l/100km |